Konfitury

Konfitury – owoce zamknięte w słoiku

Konfitury (https://ranozebrano.pl/napoje-przetwory/dzemy-i-konfitury) to przetwory z owoców, które coraz rzadziej są robione w domowych warunkach. Tradycja jednak nie zanika, wręcz powoli się odradza. Po latach zachwytu nad gotowymi produktami coraz częściej również młodzi ludzie zwracają się w kierunku własnoręcznie robionych produktów, lecz kierują się zupełnie innymi potrzebami, niż ich przodkowie.

Wykonywane w domowych warunkach przetwory z owoców to gwarancja, że w słoiczku wraz z owocami i cukrem nie kryją się inne, niechciane dodatki, np. środki chemiczne, które mają za zadanie przedłużyć żywotność przetworu lub dodatkowo wzmocnić jego smak.

Czym są konfitury?

Do zrobienia konfitur nie ma potrzeby używania żadnych środków konserwujących. Jedynym i najlepszym konserwantem jest w nich cukier. Robienie konfitur jest czasochłonne i wymaga uwagi, lecz ich smak wynagrodzi wszystkie godziny spędzone w kuchni podczas pracy z owocami.

Robienie konfitur polega na smażeniu dojrzałych owoców w syropie cukrowym w proporcjach 1 kg owoców na 2 kg cukru.

Jak zrobić konfitury?

Przepisy na konfitury nie są zbyt skomplikowane. Cała trudność polega na dokładności i długości całego procesu.

Na początku należy przygotować owoce. Małe owoce, czyli np. maliny, jeżyny, porzeczki, agrest należy przebrać z drobnych listków, opłukać i pozostawić do odsączenia. Duże owoce, np. gruszki, brzoskwinie trzeba umyć, obrać i pokroić na mniejsze kawałki.

Przygotować syrop cukrowy. Do rondla wsypać cukier, dodać wodę i gotować do odparowania wody aż powstanie gęsty syrop.

Do syropu dodać owoce i na wolnym ogniu (w niskim stopniu na kuchni elektrycznej) gotować, często poruszając rondlem lub delikatnie mieszając drewnianą łyżką. Owoce i cukier lubią się przypalać. Idealne konfitury są wówczas, gdy nie ma już w garnku soku, jest odparowany. W wielu przepisach zaleca się kilkukrotne podgrzewanie konfitur, smażenie ich i wychładzanie.

Tak zrobione konfitury należy przełożyć do małych, wyparzonych słoiczków i dokładnym zamknięciu ich równie czystą i wyparzoną nakrętką. Tak zrobione konfitury warto postawić “do góry dnem”, by się “zasklepiły”. Ryzyko, ze powietrze spod pokrywki spowoduje pleśnienie przetworu jest w ten sposób zminimalizowane.

Do czego używać konfitur?

Najlepsze konfitury są podobno z owoców róży i malin. Tradycyjnie dodaje się je do pączków lub zamiast cukru do zimowej herbaty. Inne konfitury wykorzystuje się do nadziewania ciastek, bułeczek drożdżowych lub przekładania herbatników.

Najlepiej własnoręcznie zrobione konfitury smakują jesienią i zimą. Uznaje się je również za środek na przeziębienie, szczególnie te zrobione z bogatych w witaminę C owoców – róży, malin i czarnej porzeczki.

Restauracja zdjęcie utworzone przez azerbaijan_stockers - pl.freepik.com